Bublina jménem Tesla Motors?

Protože se domnívám, že při investování nestačí mít pouze vysoké IQ a znalosti, ale podstatnou roli hraje také EQ a zkušenosti, dovoluji si zařadit i psychologický rozbor vývoje tržního ocenění Tesly Motors.

Při pohledu na obrázek výše můžeme spatřit určitou parabolu s vývojem ceny akcií. V takzvané fázi ‚Stealth‘ se akcienacházely v loňském roce, kdy je mimochodem Petr Cimala z Charles Bridge Global Macro Fund doporučoval tady na stránkách Klubu investorů k nákupu. Do fáze ‚Awareness‘ se dostaly po Novém roce, kdy se ukázalo, že elektromobil Model S má jistý potenciál. ‚Mania‘ fázi pak odstarovaly výsledky za první kvartál, kdy firma reportovala již zmiňovaný první kvartální zisk za dobu své existence při růstovém trendu tržeb. No a ‚Blow off‘ nás patrně čeká.

Fundamentální analýza

Tesla Motors je podle mého názoru jedna z mála společností, co má smyslupný produkt a obchodní plán. Oceňuji také výborný marketing a pružné reakce vedení. Nejedná se tedy o žádnou fantasmagorii, ale realisticky naplňující se vizi. Nyní klíčový produkt Model S je elektromobilem se solidními jízdními vlastnostmi a adekvátní cenou. Co se mi však momentálně nelíbí jsou některé finančně analytické ukazatele, především ty týkající se tržního ocenění. Jak může mít Tesla s celoroční prodejním cílem 21 tisíc kusů tržní kapitalizaci 20 miliard, když největší automobilka na světe, General Motors, má s ročními prodeji přes 9 milionů tržní kapitalizaci ve výši 54,5 miliard?? To mi prostě trojčlenkou z páté třídy základní školy nevychází ani omylem. Dalším zarážejícím faktem je P/E ratio, kdy se odhady pro tento rok pohybují kolem hodnoty 290. To je opět při porovnání s ostatními automobilkami trochu ustřelená hodnota.

Mnoho investorů a analytiků ospravedlňuje tuto valuaci růžovou budoucností Tesly, ale i zde shledávám rizika v podobě nových elektromobilů od konkurence. Tím rozruchem, který Tesla v médiích vzbudila vyvovala řadu otázek v hlavách generálních ředitelů automobilek po celém světe. Tesla je sice nyní ve svém oboru technologicky nejvyspělejší, ale ostatní hráči určitě nebudou chtít zůstat pozadu a udělají všechno proto, aby se revoluce v automobilovém průmyslu účastnily také. Koneckonců, BMW už v létě představilo svůj ambiciózní model i3, který míří do prodeje. O hybridech jako Lexus nebo Toyota Prius ani nemluvě.

Je všeobecně známo, že cena akcie v průběhu času kolísá kolem své vnitřní hodnoty. Aswath Damodaran, vysoce respektovaný profesor University of New York, známý pro předpovězení dosavadního vrcholu na akciích Applu a dna u Facebooku, se podle svého modelu domnívá, že současná vnitřní hodnota akcií Tesly je 67,12 dolarů, což je přibližně o 60 % méně oproti úrovni, na které se dnes akcie Tesly obchodují. Dokonce i samotný CEO Tesly Elon Musk se nedávno v rozhovoru pro CNBC vyjádřil, že současná tržní valuace je velmi štědrá.

Závěr a doporučení

Z výše uvedeného vyplývá, že pokud by se našel někdo, kdo provádí krátkodobé, povětšinou opční, spekulativní obchody, doporučil bych mu při současných cenách akcie Tesla Motors šortovat. Na druhé straně, jestli je mezi čtenáři nějaký dlouhodobý investor, doporučil bych mu vyčkat. Nemá smysl dobíhat rozjetý vlak, lepší je počkat si v klidu na další. Protože firmy jsou o lidech a zakladatelem a současným mozkem je Elon Musk, tedy 42 letý muž, který dokázal už dvakrát (kromě Tesly) vytvořit z nuly miliardovou společnost, s vysokou pravděpodobností očekávám, že investiční nákup realizovaný po ozdravné kůře má šanci na solidní zhodnocení v dlouhodobém horizontu (3 a více let).