Jak na novoroční předsevzetí, cíle a plánování?

Přechod starého roku do nového je asi pro většinu z nás obdobím bilancování, ohlížení se zpět a především plánů do budoucna. Jak to vidím já ohledně novoročních předsevzetí a plánování dlouhodobých i krátkodobých cílů?

Na úvod řeknu, že novoroční předsevzetí jsou k ničemu. Pokud si řeknete, že od 1.1. začnete hubnout je to úplně stejné jako když si řeknete příští rok začnu být bohatý (nic to neříká). Co to znamená hubnout? Co to znamená být bohatý? Vykašlete se na novoroční předsevzetí, které vás omrzí nebo na ně zapomenete už v půlce ledna a vytvořte si opravdové cíle a plán jak jich dosáhnout.

Příklad?


Pokud chcete opravdu zhubnout, nastavte si jasný cíl, ten musí obsahovat ideálně číselné vyjádření a časovou osu (termín). Definice cíle může tedy znít: „V roce 2015 chci zhubnout z 96 kg na 85“. Což je 11 kg za 12 měsíců. A z toho vyplývá, že musíte zhubnout necelý kilogram za měsíc. To nezní tak strašně, že? Tento vágní cíl a plán je potřeba „rozbít“ do menších milníků. Doporučuji si jej rozdělit na měsíční plány, kde si stanovíte jasné prostředky ke splnění vašeho cíle. Například 12 návštěv fitness centra nebo 8 návštěv fitness centra a 8x běh alespoň 30 minut, omezení konzumace sladkých nápojů, sladkého večer atp. Na konci měsíce je potřeba si sednout k plánu a zhodnotit. Splnil jsem počty cvičení, které jsem si dal? Ne? Proč? Byl jsem líný nebo se to nedá stihnout? Zhubl jsem 1 kg (což byl plán) nebo méně nebo více? Na základě odpovědí si nastavte plán na další měsíc. Pokud si budete v dlouhodobém cíli (ročním) více jistí, je možné plánovat na více měsíců (kvartál), ale vyhodnocení doporučuji vždy 1x za měsíc. To proto abyste úkoly, milníky a timeline udrželi v hlavě a také při tom, když si k tabulce (papíru) sednete napadne vás mnoho dalších věcí, kterými můžete dosažení cíle urychlit. Jde o to, že postupně se dozvíte, objevíte nové a nové cesty, které budou lepší a efektivnější než ty, které jste na začátku, kdy jste si cíl formulovali vůbec znali.
A to ať jde o hubnutí, kondičku, studium francouzštiny nebo investování, tento postup aplikuji na cokoli co dělám a v čem chci něčeho dosáhnout a dál se rozvíjet.
A poslední rada! Cíle si nastavujte vyšší než vás zprvu napadne. Z vlastní zkušenosti doporučuji nastavit cíle na hranici zvládnutelnosti nebo lehce nad ní. Pokud si nastavíte příliš nízké cíle, budete sice krátkodobě potěšení a zavaleni blahem, že se vám cíl podařilo splnit, ale neposune vás to extra daleko. Pokud si nastavíte relativně nesplnitelný cíl, je velká pravděpodobnost, že v průběhu jeho plnění (a sekání cíle do menších dílčích úkolů) objevíte prostředky jak být efektivnější, výkonnější, lepší a jak se k vysněnému (zprvu nereálnému) cíli dostanete. A pokud se k němu nedostanete, za rok si dejte pořádnou práci na rozebrání důvodů, proč tomu tak je a cíle si na další rok zase upravte.
Nakonec si dovolím jedno video, které mě dnes uchvátilo. Jde o sestřih nejlepších videí roku 2014. Desítky záběrů dokumentují dechberoucí výkony extrémních sportovců a dobrodruhů. Aby podobné úžasné věci dokázali a nezabili se u toho, jsou za tím roky nebo desítky let tréninku a cvičení. Přesně takto funguje mnou popsané plánování a tvoření si cílů, které vás posouvají dál. Ať už jde o vzdělání, sport, rodinu nebo finance.