Frázy, podľa ktorých spoznáte podvodníka

Finančný svet je plný podvodníkov. Ako ich spoznať? Najcharakteristickejším znakom pochybných investorských indivíduí sú sľuby, ktoré z podstaty finančného trhu nie je možné splniť. Nasledujúci zoznam možno použiť ako vreckový výkladový slovník, v ktorom nájdete odľahčený výklad najbežnejších výrazov finančnej šarlatánčiny v bežnom jazyku.

1. Žiadny risk – Daná investícia je bezriziková pre predávajúceho. Nie ale pre vás ako investorov. „Bezrizikové“ investície bývajú spravidla najrizikovejšie.

2. Zabezpečíme vám insiderské informácie – Možno vás naozaj presvedčíme, že nám na vás, ako aj státisícoch ostatných, tak veľmi záleží, že sa s vami s radosťou podelíme o svoje insiderské informácie len tak z čisto nezištných dôvodov.

3. Zaručený zisk – Zaručený zisk z obchodnej marže a poplatkov pre predávajúceho.

4. Musíte to kúpiť hneď teraz – Dobre vieme, že vás nemôžme nechať nad investíciou dlhšie uvažovať. Preto využívame metódy typu „Šmejdi.“

5 .Všetci do toho už investovali a profitovali – Za chvíľu už do toho nebude mať kto „investovať“ a bublina praskne

6. Exkluzívny – Pokiaľ sa jedná o investíciu vyžadujúcu mimoriadny vstupný kapitál, tak je tento výraz často na mieste. Ak ale exkluzívnou investícíciou nazýva podomový predajca treťotriednu akciu dostupnú pre každého, myslí tým, že jej vlastníkom sa môžu stať exkluzívne iba úplny idiot.

7. Dívajte sa na rastový potenciál, nie na poplatky – S druhou časťou tvrdenia možno spravidla súhlasiť, nakoľko dlhší pohľad na výšku poplatkov by vám mohol ohroziť vaše zdravie. Chýba ale ešte jedna rada – radšej sa z rovnakého dôvodu nedívajte ani na potenciál poklesu podobnej „investície.“

8. Automatické obchodovanie, robot, automatický systém – Systém tak skvelý, že jeho majiteľ je odkázaný na platenie nákladnej reklamy a naháňanie potencionálnych kupcov.

9. Verte nám – Vzhľadom na absenciu racionálnych argumentov vášho partnera vám ani nič iné neostáva.

10. Životná príležitosť – Príležitosť, akú daný človek nájde a ponúka v priemere raz za pol roka.

11. Vysoký výnos, nízke riziko, vysoká likvidita – Vrcholy takzvaného magického trojuholníka podvodníctva

12, Zaručene porazíte trh – Žiadna z najväčších osobností investovania ako Benjamin Graham, alebo Warren Buffet, nikdy netvrdili, že existuje nejaká zaručená metóda, ako poraziť trh. Zamyslite sa, či je daná osoba, ktorá o sebe tvrdí, že dokáže poraziť trh, lepšia, ako ktorýkoľvek z nich.

13. Nikto iný o tejto príležitosti nevie –  Najskôr preto, lebo žiadna ani neexistuje.

14. Offshore – Oficiálne je cieľom investovania v exotickej krajine daňová úľava. Neoficiálne to ale často býva pokus vylákať vaše peniaze na neregulované trhy so slabým dohľadom.

15. Všetci predsa vedia, že to môže jedine rásť – Prasknutie bubliny je už za dverami.

16. Máme vlastný vysoko ziskový počítačový model – Máme model, ktorý funguje na historických dátach perfektne. Sami sme veľmi zvedaví, čo to spraví v reálnom čase.

Možno si teraz s úsmevom na tvári vravíte, že všetky uvedené frázy celkom evidentne naznačujú podvod a že vy by ste niečomu podobnému nikdy neuverili. Pri čítaní tohto článku si to hovorí väčšina ľudí. V reálnom svete je to ale iné – stačí si spomenúť napr. na Bernarda Madoffa, ktorý sľubmi o bezrizikovom stálom výnose a ich niekoľkoročným plnením dokázal oklamať i pomerne skúsených investorov. Tento príklad veľmi dobre ilustruje známu pravdu, že byť schopný opakovane a bez výnimiek aplikovať svoje vedomosti je pri investovaní obyčajne oveľa ťažšie, ako tieto vedomosti nadobudnúť.